TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

KOYULHİSAR ŞEHİTLİĞİ               

Yapım Yılı: 1971-1972

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından temin edilen ödenekle Koyulhisar Askerlik Şube Başkanı Binbaşı Ekmeleddin YALÇIN Bey zamanında yapılmıştır.

1916-1917 yıllarında Rus Orduları Doğu Anadolu’dan yurdumuza girip Erzincan ile Suşehri arsındaki Çardaklı mevkiine ilerledikleri zaman cephe gerisinde askeri hastane Koyulhisar’a kurulmuştur. Cepheden gelen yaralı Mehmetçiklerden şehit olanlar için ayrı ayrı mezarlar kış şartlarının ağır olmasından dolayı açılamadığından; şehitlerimiz açılan hendeklere toplu halde defnedilmiştir.

KOYULHİSAR ANIT ÇEŞME

Hicri 1333-1334 (Miladi 1916-1917)                

Ordulu Ahmet Rıfat Bey’in Kaymakamlığı zamanında, Koyulhisar halkının, 1916-1917 yıllarında Rusların Erzincan Çardaklı Mevkiine kadar geldiklerinde tarihe geçecek bir fedakârlığı olmuştur. Yük hayvanlarıyla, kağnılarla ve kendi sırtlarında 98 ton yiyecek maddesini ilçemiz halkı Suşehri’ne 24 saat gibi kısa bir sürede taşımışlardır. General Fehim Paşa ilçemiz halkına teşekkür konuşması yapmıştır. Devlet, büyük mali sıkıntıların içinde iken Anıt Çeşme Türk Ordusu’nun, Koyulhisar halkına şükran borcu olarak hatırayı takdiridir. 25 Eylül 1334

YAYLALAR: Eğriçimen, Sarıçiçek, Kengercik, Arpacık, Kalınpınar, Başyayla vs.

MADENCİLİK: Ortakent Bölgesinde Kurşun ve Altın madeni bulunmaktadır.

Koyulhisar eski adıyla Muşaz, Sivas’ın Karadeniz iklim ve coğrafi bölgesine düşen ve ilin en kuzeyinde bulunan ilçesidir.

İletişim Bilgileri

Sivas
Faks: +(90) 346

BİZİ TAKİP EDİN